German Czech English

Informace pro alergiky

Alergie v domácnosti

Stále více lidí trpí různými druhy alergií a neurodermatitidou. Alergie mimo jiné způsobují např. kovové částečky, potraviny, léky, zvířecí chlupy, pyl, prach, roztoči nebo plíseň. Alergie a neurodermatitida postihují zejména děti. Alergeny se vyskytují všude kolem nás. Vytápěním, větráním a pohybem po místnosti se víří prach a s ním také alergeny ve vzduchu. Během spánku se zhruba 10 000 krát nadechneme a tím se alergeny se dostávají přes respirační systém do plic.

Kolik lidí trpí alergiemi?

Pouze malá část populace:

- Alergiemi, které způsobují prachy a roztoči v domácnosti trpí zhruba 3 – 4 % populace

- Alergiemi z plísní trpí kolem 5 % populace

- Jinými druhy alergií trpí asi 2 – 3 % populace

Jak zmírnit působení alergenů a alergických reakcí během spánku? Více informací ohledně alergií naleznete na internetových stránkách Německé asociace pro alergiky (Allergiker-Asthmatikerverbund e.V.).

Roztoči a alergie na prach

Hlavní problém jsou roztoči, které najdeme prakticky všude. Roztoči se rozmnožují, když k tomu mají dobré podmínky a potravu, což je suchá lidská kůže, lupy, zvířecí kůže a chlupy, vlhkost 60 – 70% a stálou teplota mezi 20 - 25°C. Roztoči produkují alergeny a jejich výměšky se víří vzduchem .

Alergie na plísně

Jiným zdrojem alergií mohou být plísně, což jsou mikroskopicky malé organismy, které nás obklopují. Znamená to, že plísně nenalezneme pouze na zkaženém jídle. Plísně žijí z jiných organismů při vlhkosti 70%. Rozmnožují se výměšky ze spór, což jsou alergeny. Vlhké prostředí je ideální pro šíření spór. Ty nevyvolávají jen alergické reakce, ale jsou také potravou pro roztoče. To je dostatečný důvod držet si plísně od těla.

Lidé alergičtí na roztoče a plísně by si měli pořídit péřové přikrývky, a to protože:

  • roztoči se živí šupinami kůže a ne péřovými výplněmi
  • speciální tkanina peřin je odolná vůči roztočům. Roztoči se nemohou dostat dovnitř přikrývky
  • roztoči a plísně potřebují vlhkost, kterou péřové přikrývky a polštáře odvádějí

Neurodermatitida

Bohužel proti neurodermatitidě není účinná léčba, ale správná volba kvalitních lůžkovin může pomoc zmírnit symptomy onemocnění. Omezením alergenních faktorů je možné zlepšit příznaky onemocnění.

Jak si na základě těchto informací vybrat správné lůžkoviny?

Lůžkoviny by se měli dát vyprat na 60°C, tato teplota hubí roztoče a plísně. Praním se zároveň odstraňuje jemný prach. Polštáře a přikrývky perte dvakrát ročně, jednou v dubnu, kdy se roztoči nejvíce rozmnožují a pak v září, abyste vyprali další zbytky roztočů z napadených lůžkovin. Naše lůžkoviny se mohou prát při 60°C v běžné pračce, dle instrukcí na visačce. V neposlední řadě musíme zmínit, že informace o anti-alergenních lůžkovinách jsou zavádějící. Důležité je, aby se lůžkoviny daly vyprat.